top of page

יחד
לבניית חוסן נפשי ומניעת התנהגויות סיכון בחטיבת הביינים

הרציונל

תכנית ״יחד״ הינה תכנית חברתית רגשית במהותה ומטרתה לבנות השפעה מגינה על תלמידי חטיבות הביניים. התכנית קיימת בחטיבות ביניים בעיר מאז-2017. מטרת התכנית הינה הטמעת שפה שמדברת חוסן לתוך בתי הספר. 

הטמעת התוכנית מתרחשת בדרכים שונות כפי שיפורט בהמשך אך בבסיסם חיזוק גורמי החוסן בבית הספר דרך חיזוק החיבורים האיישים בין תלמידים, השפעה על הנורמות התרבותיות והחברתיות בתוך בית הספר והפצת מסרים ויוזמות מקדמי בריאות נפשית מצד קבוצות השווים.

המחקרים החדשים בתחום מניעת התנהגויות סיכון מגלים את חשיבותם של חיזוק הגורמים המגנים בחייהם של המתבגרים. חיבור חברתי, שייכות, שיפור התקשורת הבין-אישית, נוכחות של מבוגרים משמעותיים בחייהם של המתבגרים, העצמת הערך העצמי ופיתוח שפה רגשית- מונעים התנהגויות סיכון בקרב מתבגרים. כמו כן ידוע שצעירים מדברים עם צעירים. על כן התוכנית בוחרת לעבוד עם קבוצת השווים שמחוברת לתתי הקבוצות בביה״ס ויוצרת שיתוף פעולה הדוק בינם לבין כמה מבוגרים נבחרים מהצוות.

התכנית מטיבה עם חברי קבוצת השווים אשר מרוויחים באופן מיידי הכשרה בנושא התמודדות עם קשייםובנייתחוסן נפשי,הדרכה ותמיכה לאורך כל השנה, ובנוסף תחושת משמעות ואחריות כלפי החברה בה הם חיים. היא תורמת רבות למורים המקצועיים שהם בדרך כלל המבוגרים הנבחרים ללוות את השגרירים בתהליך, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, וכן היא תורמת לבניית החוסן הנפשי בכיתה ובשכבה כולה.

המטרות
 • הטמעת שפה שמדברת חוסן לתוך בתי הספר.

 • הגברת תחושת השייכות של התלמידים בתוך בית הספר.

 • פיתוח וחיזוק האמון והפתיחות בין צעירים ומבוגרים.

 • חיזוק הלגיטמציה לביטוי רגשי, לביטוי של קשיים ולבקשת עזרה.

 • שימת דגש על חיזוק המשאבים וכוחות ההתמודדות של הצעירים.

 • העלאת תשומת הלב ומידת האחריות הבין-אישית, אדם כלפי חברו.

 • מאבק נגד קודים תרבותיים בעייתים בקרב בני נוער- סטיגמות ושיפוטיות; תוקפנות; איסור הלשנה, שיימניג, להסתדר לבן ולא להיעזר.

 • איתור ומניעה של תלמידים עם התנהגויות סיכון והפנייתם לקבל עזרה מתאימה.

מבנה

לתוכנית יח״ד יש שלוש גרסאות:

 1.  יחד עם קבוצות השגרירים:

בכל כיתה המשתתפת בתכנית נברחים כשישה שגרירים שמייצגים תתי-קבוצות חברתיות בכיתה.​

השנה נפתחת ביום הכשרה לתלמידים שנבחרו להיות שגרירים ולמורים שילוו אותם במהלך השנה, במהלכו מקבים אביזרים לתוכנית כגון לוח יחד, צמידים, תיקי יחד, סיכות, פנקסים ועטים.

 • לאחר ההכשרה, קבוצות השגרירים מתחילות להיפגש בתדירות של פעם בשבוע, בליווי של מורים שנבחרו מתוך צוות ביה״ס בזכות הכישורים הבין-איישים הטובים שלהם, והיכולת שלהם לדבר עם התלמידים בגובה העיניים. לכל קבוצת שגרירים מורה מלווה אחד. במפגשים אלה, התלמידים עוסקים בנושאים הקשורים לחוסן על פי פרוטוקול מובנה אך גמיש (חוברת מפגשים מחולקת למורים).

 • השגרירים מכוונים לצאת למשימות כתתיות על מנת להפיץ מסרים בוני חוסן ומחזקי שייכות, בשיתוף פעולה עם המחנכים.

 • המורים המלווים מקבלים הדרכה פעם בשבוע ע״י פסיכולוג.

 • באמצע השנה נערכת פעילות לשגרירים ולמורים המלווים.

2. יח״ד בחדר המורים:

ב״יח״ד חדר מורים״ אנחנו עובדים עם המחנכים של הכתות על הדרך לחזק את אותם הגורמים המגנים (שייכות, ערך עצמי, מבוגר משמעותי ושפה רגשית) אך הפעם דרך פעילויות כיתתיות. מדובר בסדנא למחנכים שמועברת ע״י פסיכולוגים, בתדירות משתנה (פעם בשבוע או פעם בשבועיים). לאחר הסבר על הרקע התיאורטי, הסדנא מועברת באופן חוויתי ומשלבת תרגילים ודיונים- אותם אפשר להעביר בכיתה.

3. יח״ד בקהילה:

ניתן ליזום תכניות שונות שמטרתן הטמעת וחיזוק הגורמים המגנים בדרכים שונות בתוך בתי הספר. עם השנים התפתחו יוזמות מגוונות על בסיס עקרונות התוכנית יחד סביב עבודה על חיזוק גורמי החוסן.

ביניהם- ״יום חוסן״, השתלמות בנושאי חוסן לצוות, עבודה קבוציתית ממוקדת בנושאי חוסן, עבודה על חוסן בקהילה ועוד.

עלות

יח״ד עם קבוצת שגרירים- 12,000 ש״ח לבית הספר + 1400 ש״ח לכל כיתה.

יח״ד בחדר המורים- 9000 ש״ח + 300 ש״ח למורה (תמחור לשנה שלמה).

יח״ד בקהילה- 9000 ש״ח (ניתן לשלב עד 6 מודרכים יחד) + 1160 ש״ח לקבוצה (תמחור לשנה שלמה), משתנה לפי התוכנית.

Branding

I’m a paragraph. Double click me or click Edit Text, it's easy.

Read More >

Storytelling

I’m a paragraph. Double click me or click Edit Text, it's easy.

Read More >

חוברת מסיבת סיום

הסבר קצר על החוברת

bottom of page